Temel Demleme Prensipleri

İster filtre kahve yapın, ister french press, tercih ettiğiniz demleme yöntemi ne olursa olsun, biraz zaman ayırarak ve aşağıdaki 3 maddeye dikkat ederek çok daha iyi kahve yapabilirsiniz.

ÖĞÜTME BOYUTU

Öğütülmüş/çekilmiş kahvenin harika bir fincan kahveye dönüşmesi için su ile uygun miktarda temas süresine ihtiyacı vardır. Bunu, öğütme boyutunu (grind size) ayarlayarak kontrol edebilirsiniz. Daha büyük parçacıklar demek, yüzeyin artması dolayısıyla daha fazla aromanın (iyi veya kötü) açığa çıkması demek. Arasından geçecek olan su akışının da yavaşlaması demek, bu da temas süresiyle oynayabilirsiniz demek. Pratikte, kahvenizin tadı - ekşi - ise, daha ince öğütmeyi/çekmeyi düşünebilirsiniz. Tersine, kahveniz - acı / bitter -  ise, daha iri öğütmek çözüm olabilir.

KAHVE / SU ORANI

Kahvede 1 litre suya 60 gr kahve gibi altın bir orana sahibiz. Keyfinize göre isterseniz bunu değiştirebilirsiniz. Daha koyu kahve için 65 gr., daha açık bir kahve için 55 gr. kahve kullanabilirsiniz örneğin. Kahvenin ağırlığının ve suyun hacminin bir tartı ile ölçülmesi bu yüzden önemlidir. Kepçe veya fincan gibi hacimsel ölçümler kahve yoğunluğu olarak uygun değildir; kahve çekirdekleri kaynağına, işlemine, kavurma derecesine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir, bu da kaşık ölçülerinde sizi yanlış bir ölçüye getirebilir.

SU

Kahveden lezzet alabilmemizin kimyasal sebebi, suyun içindeki mineraller. Bu yüzden kahve yaptığınız su, bazen kahveden bile daha önemli. Özellikle sert yüksek pH değerine sahip sular kahvenizi lezzetsiz hale getirirken, çok yumuşak içimli sular ise kahveyi ekşitir. Bu yüzden ortalama değerlerde suları tercih etmenizi ya da suyu filtrelemenizi öneririz.